Polska na ludowo - Kaszuby

Data dodania: 2017-08-21 14:33

Pierwsze warsztaty folkowe obejmowały tematykę Kaszub. Dowiedzieliśmy się, gdzie leżą Kaszuby i jaka jest ich stolica. Kaszuby wyróżniają się ciekawym folklorem. Poznaliśmy piękny haft, dla którego charakterystyczna jest przede wszystkim kolorystyka. Paleta barw składa się z siedmiu kolorów: trzy odcienie niebieskiego, czerwony, żółty, zielony i czarny. Podstawowym motywem jest motyw roślinny. Stworzyliśmy prace z tych właśnie kolorów i wcale nie było to łatwe zadanie. Wysłuchaliśmy też legend o Kaszubach. Poznaliśmy największy skarb Kaszub - język, który nie jest uznawany jedynie za gwarę, ale za oddzielny język. Nawet próbowaliśmy śpiewać w tym języku :-).
Zobaczyliśmy i nawet mogliśmy się ubrać w strój kaszubski. Ciekawostką jest fakt, iż Kaszubi mieli kilka strojów w zależności od wykonywanej pracy. Inny ubiór nosił rolnik a inny rybak. My poznaliśmy odświętną jego formę.
Kaszubi czują się odrębną grupą etniczną, nie stronią jednak od swojego przywiązania do Polski. Uważają się również za Polaków, a ich motto brzmi: "Nie ma Kaszub bez Polonii, a Polski bez Kaszub".

Każda grupa etniczna ma swoją muzykę - pieśni, tańce - która jest elementem jej kultury i tożsamości. I tak też jest z Kaszubami, wśród których tradycyjna muzyka przetrwała do dziś. Podczas drugiej części warsztatów kaszubskich poznaliśmy pieśni kaszubskie. Zauważyliśmy, że sławią one piękno Kaszub, pracę człowieka na ziemi i wodzie. Kaszubi mają dużo piosenek, które śpiewają dzieciom i z dziećmi. Kaszubi mają też własne tańce, w tym o charakterze obrzędowym, a każda ważna uroczystość rozpoczyna się kaszubskim polonezem. Na folkowych warsztatach próbowaliśmy zatańczyć również koseder.
Dziękujemy pani Joli Dudzik za poprowadzenie tej muzycznej podróży na Kaszuby.

Anna Piękoś
Koordynator projektu