Polska na ludowo - Lubelszczyzna

Data dodania: 2017-10-05 13:41

Powoli kończymy naszą podróż przez Polskę. Dziś zawitaliśmy na Lubelszczyznę.

W skład Lubelszczyzny wchodzą Wyżyna Lubelska, Polesie Lubelskie i Wołyńskie, południowe  Podlasie oraz  Roztocze. Lubelszczyzna jest więc terenem na którym krzyżowało się kilka kultur ludowych. Dowiedzieliśmy się, że przenikanie się kultury ludowej doprowadziło do powstania wielu odmian stroju lubelskiego. Charakterystycznym elementem strojów lubelskich są tzw. pasiaki. Dziś taki właśnie strój poznaliśmy.

W przeciwieństwie do bogatszych regionów Polski, na terenie Ziemi Lubelskiej nie łatwo było o dekorację domostw. To też tak jak w innych regionach tzw. kongresówki, rozwinęło się wycinankarstwo jako ozdoba domostw.  Najbardziej popularnym elementem lubelskiej sztuki ludowej są pisanki wykonywane technika batikową, polegającą na nakładaniu na jajko gorącego wosku pszczelego i kilkukrotnym jego barwieniu. My dziś też  barwiliśmy.

Dowiedzieliśmy się,  że do najpopularniejszych instrumentów używanych na Lubelszczyźnie należały skrzypce, basy i bębenki i w północnej części regionu używano harmonii. Do najpopularniejszych tańców Ziemi Lubelskiej należały podróżniaki, majdaniaki, polka podlaska oraz oberek. Muzyczną cześć warsztatów swoim występem wzbogacił nasz kolega Piotruś, który nam zagrał i jego siostra Dominika , która cudownie zaśpiewała.  A potem wszyscy śpiewaliśmy lubelską przyśpiewkę. Już wkrótce drodzy Rodzice będziecie mogli nas posłuchać.

Dziś też świętowaliśmy Dzień Chłopaka oraz 7 urodziny Igora. Wszystkim chłopcom życzymy STO LAT !!!